על מנת שהילד יהיה מוכן למבחן מחוננים בצורה יעילה, צריך להגדיר בתחילת התהליך, מהם המטרות של ההכנה למבחן. למעשה, להכנה למבחן מחוננים יש 2 מטרות:

  1. הכנה רגשית למבחן מחוננים.
  2. הכנה מעשית למבחן מחוננים.

הכנה רגשית למבחן מחוננים:

ישנם ילדים החוששים לפני מבחנים. כאשר ילד ניגש למבחן מיון המשמעותי לו, יש סיכוי רב שהילד יפתח לחץ לפני המבחן. הדרך הטובה ביותר להפחית לחץ זה, היא באמצעות הכנה מוקדמת של הילד לפני המבחן. כאשר הילד יידע מה צפוי לו במהלך המבחן, ואת מבנה המבחן, יהיה קל יותר לילד להתמודד עם המבחן. כאשר הילד יהיה מוכן רגשית למבחן, הילד יצליח יותר במבחן.

כדאי להכין את הילד גם למצב שלא יצליח בבחינה. על הילד להבין שתוכנית למחוננים, אינה הערך החשוב ביותר בחיים, אך הידע שהוא צובר בעת ההכנות למבחן, יסייע לו רבות בחייו.

הכנה מעשית למבחן מחוננים:

כדי להתכונן עם הילד למבחן המחוננים באופן הטוב ביותר, חשוב מאוד לתרגל עם הילד דוגמאות של מבחנים. ככל שהילד יתרגל יותר, כך הציון שישיג במבחן יהיה גבוה יותר. לכן, חשוב מאוד לרכוש ערכות הכנה למבחני מחוננים, ולתרגל עם הילד את ערכות ההכנה למבחן. ישנם אתרים רציניים המציעים מבחני מחוננים כיתה ב' דוגמאות לרכישה כמו האתר של מכון גולות למשל, וכאמור מומלץ מאד להיעזר בזה על מנת למקסם את ההכנות של הילד.

חשוב מאוד שחומר התרגול יהיה חומר חוויתי. אחת מהדרכים לתרגל למבחן, היא תרגול און ליין, משום שעצם התרגול על המחשב, מהווה חוויה עבור הילדים.

הכרת סגנון החשיבה: השאלות מהסגנון הצורני, הוא סוג חשיבה שאינו מוכר לילדים. ולכן, הכרת סגנון השאלות של חשיבה צורנית וכמותית, ביחד תרגול חוויתי של הילד, יסייע לילד לענות בקלות על שאלות אלו במהלך המבחן. תרגול החשיבה הצורנית, חיוני ביותר כדי להצליח בשלב ב' של מבחן המחוננים.

טיפים מעשיים להכנה למבחן יום לפני הבחינה, ובבוקר שלפני:

ההכנה למבחן חשובה מאוד, אך חשוב שהילד יגיע למבחן רענן ורגוע. לכן, כדאי לצאת עם הילד לבילוי אטרקטיבי ביום שלפני הבחינה. בערב שלפני הבחינה, הילד ילך לישון מוקדם, וכך יקום רענן לבחינה.

חשוב מאוד שהילד יאכל ארוחת בוקר טובה בבוקר של המבחן. במהלך ארוחת הבוקר, יזכירו ההורים לילד שיש לו את המבחן, ויסבירו לו, כיצד עליו לנהוג בעת המבחן.

חשוב מאוד להסביר לילדים את ההוראות של הבחינה, ולוודא שהבינו היטב את ההוראות של המבחן. חשוב היטב להסביר לילדים, וללמד אותם היטב, כיצד עליהם להיות מרוכזים בעת הבחינה.