מסחר בבדים מייצג את אחת התעשיות העתיקות ביותר בעולם. למרות שכיום נהוג לייצר בדים במכונות משוכללות, מהירות ומתקדמות, כבר לפני אלפי שקלים ניתן היה לראות היצע רחב של בדים בסיטונאות.

ההגדרה של בד מתייחסת אל כל יריעת חומר רך העשויה מסיבים טבעיים כגון כותנה, או מסיבים מלאכותיים כמו מיקרופייבר. אלו השיטות העיקריות לייצור בדים:

א. אריגה – אמנת טקסטיל עתיקה בה הופכים חוטים או סיבים לכדי יריעת בד על ידי יצירת דוגמאות שתי וערב. המכשיר העיקרי המשמש לצרכי אריגה נקרא נול. הבד הנוצר באמצעות אריגה יכול להיות פשוט ובצבע אחיד, או להכיל דוגמאות מגוונות. החומרים העיקריים המשמשים לאריזה של בדים בסיטונאות הם כותנה, פשתן, משי, צמר, ניילון ועוד.

ב. סריגה – זו פעולה נפוצה יותר הקיימת עד היום במסגרות פרטיות ומקצועיות. הסריגה משמשת להפיכת חוט או סיב ליריעה. בניגוד לבדים ארוגים, בדים סרוגים מכילים שורות מקבילות של חוט. השורות מחוברות אחת לשנייה באמצעות לולאות קשורות, והסריגה יכולה להיות מבוצעת כעבודת יד או על ידי מכונות. ניתן לסרוג מכל סוג של חוט, וכיום הרוב של בדים בסיטונאות הם סרוגים ולא ארוגים.

סוגי בדים         

יש המון סוגים של בדים וקצרה היריעה מלהכיל התייחסות אל כולם. יחד עם זאת, אפשר ואף רצוי להרחיב על שני סוגים פופולאריים במיוחד של בדים בסיטונאות:

1. שיפון – זהו בד שקוף, דק ומתנפנף בעל תכונות ייחודיות. הוא מיוצר באריגת שתי וערב מסיבי משי או מסיבים סינתטיים. הוא משמש לייצור של ביגוד יוקרתי, ואפשר למצוא אותו בעיקר בשמלות ערב, שמלות כלה וכדומה. היתרון שלו על פני סוגי בדים אחרים הוא היכולת לתת נפח לבגד, ולספק מראה אקסקלוסיבי ומפואר.

2. סאטן – זהו בד נפוץ בתחום המצעים וההלבשה התחתונה. עם זאת, בשנים האחרונות החל הסאטן להשתלט גם על תעשיית האופנה, ואפשר לראות אותו בלא מעט בגדי אופנה, שמלות וחליפות. הוא מתאפיין במרקם חלק ונעים וסוגי סאטן שונים נבדלים אחד מהשני במשקל, במידת הברק, ובאופן בו הבד נופל כלפי מטה.

שיווק בדים בסיטונאות ושימוש בסוגי בדים שונים

בדים משווקים על ידי חברות מקצועיות העוסקות בתחום. השיווק בסיטונאות דורש הקפדה על קריטריונים גבוהים מאוד, שמטרתם להבטיח את איכות הבגד ומוצרי הקצה עבור הלקוח. תעשיית הבדים קיימת במדינות רבות בעולם וההבדל בין הבדים הוא בעיקר בסיבים מהם נוצרו. יחד עם זאת, אנשי מקצוע בתחום הבדים יודעים לזהות חומרי גלם איכותיים, ולהשתמש בהם לצורך סריגה, אריגה, ריפוד רהיטים וספות או דחיסת סיבים היוצרת לבד.

לסיכום, ענף הטקסטיל עוסק בייצור ובשיווק של בדים בסיטונאות. זהו ענף מרכזי בתעשייה ובמסחר, ואת מקורותיו ניתן למצוא כבר בעת העתיקה. הסחר החופשי בין מדינות גרם להוזלת ייצור הטקסטיל, אולם עדיין כדאי להכיר את ההבדלים בין סוגי הבדים ואת המאפיינים של כל בד בנפרד.