בחירת דלתות לבית היא אינה משימה פשוטה, לא כלכלית ולא מנטאלית. מבחינה כלכלית, מדובר בדרך כלל בהוצאה משמעותית הכוללת דלת כניסה יקרה ומספר דלתות פנים שסך העלות של כולן יכול להגיע לאלפים רבים של שקלים ומעבר לכך.

מבחינה מנטאלית, בדרך כלל די ברור לנו שלדלתות הבית ישנה השפעה דרמטית על העיצוב הכולל ועל האווירה בבית, וכן יש לנו את ההבנה סביב החשיבות של בחירת דלתות איכותיות שיחזיקו מעמד לאורך עשורים ארוכים, מה שמכביד עלינו מאוד את תהליך קבלת ההחלטות. את התהליך הזה יהיה עליכם לעבור לבד, עם כל ההתלבטויות הכרוכות בו, על מנת לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבורכם, אך אנו בהחלט יכולים לסייע עם מספר טיפים חשובים.

צבע הדלת

דלתות לבית הן פריטי עיצוב לכל דבר ועניין, ולמעשה נחשבות לפריטי עיצוב חשובים ומרכזיים לאור שטח הפנים הגדול שלהן והשפעתן על המרחב. בשאלת העיצוב, מרכיב המפתח הבסיסי הוא צבע הדלת, ובהיבט זה תהיה לכם הברירה לבחור בין מספר מצומצם מאוד של דגמי מדף בעלי צבעים קבועים, או להוסיף סכום נכבד עבור כל דלת וליהנות מהאפשרות של צבע בתנור לפי בחירתכם ולפי הגוון המדויק המועדף עליכם. בהיבט הצבע, עליכם לשקול את ההעדפה שלכם לצבע שמשלים את העיצוב הכולל או צבע שנוגד אותו, ושתי האפשרויות מהוות אפשרויות לגיטימיות בעיצוב הבית. לאחר שתקבלו את התשובה על שאלה זו, יהיה עליכם לוודא שבחירת הצבע מתבצעת בתוך הקונטקסט העיצובי הרחב ולא כהחלטה העומדת בפני עצמה. גם אם אתם מאוד אוהבים את צבע האפרסק, וגם אם דלת בצבע אפרסק נראית מדהים, אין זה אומר שזה הצבע המתאים לקונטקסט העיצובי הרחב בביתכם.

עיטורים ותוספות

ברכישת דלתות פנים ודלתות כניסה לבית, תוכלו לגלות שישנו אוקיינוס של אפשרויות לעטר את הדלת ולגוון את המראה הבסיסי שלה. עיטורים אלה כוללים חריטות, תגליפי עץ, תוספות של פסי כרום או נחושת, משקופים בתצורות שונות וכן הלאה. כל עיטור כזה, משמעותו עשרות רבות או מאות שקלים עבור כל דלת, וכאשר מדובר בדלת כניסה הסכומים יכולים להיות גבוהים הרבה יותר. בנוסף לכך, גם במקרה זה, עליכם לוודא שהעיטורים שאתם בוחרים עולים בקנה אחד עם הקונטקסט העיצוב הרחב. אם הבית שלכם מעוצב בצורה מסורתית, לא יהיה זה נכון לשלב בדלתות פסי כרום מודרניים ועכשוויים, ולהיפך.

שאלה של שימוש

בהיבט הפונקציונלי, ישנה שורה ארוכה של אלמנטים שאותם יהיה עליכם לקחת בחשבון ולשקול אותם לעומק. סוג המנעול (מגנטי, נעילה דו או חד כיוונית), מילוי הדלת (רשת קרטון או פלקסבורד), ידית הדלת, צירים (נסתרים או בסיסיים), משקל הדלת וחומר הגלם הדומיננטי, ציפוי הדלת (פורמייקה, למינטו, יריעות מדבקה), עמידות במים וכן הלאה. לכל אחד מן האלמנטים האלה יכולה להיות השפעה דרמטית על חוויית השימוש שלכם בדלתות, על עמידות הדלתות לאורך זמן ועל שביעות הרצון הכוללת שלכם לאורך שנים ועשורים של שימוש. לכל אחד מן האלמנטים האלה ישנם היתרונות והחסרונות שלו, ולכל אחד מהם יש גם המשמעות התקציבית שלו, ואת כל אלה יהיה עליכם לשקול לאחר שתקבלו את כל המידע המפורט על כל האפשרויות העומדות בפניכם.

מטרת השדרוג

לאורך התהליך כולו, עליכם לזכור שני דברים חשובים: דלת הכניסה לבית מיועדת להעניק לכם בטחון בעוד דלתות פנים מיועדות להעניק לכם פרטיות. לאמיתות אלה יש משמעות בשילוב אלמנטים של זכוכית (שפוגעת בפרטיות), מתכת (שמגבירה את רמת הבטחון) או בעץ (שיכול להעניק את הגימור הסופי הרצוי, גם בתצורה של חיפוי חיצוני). יש להן גם משמעות מבחינת מנגנון הנעילה הנדרש, חוזק המשקוף וכן הלאה. כל אלה צריכים להילקח בחשבון תוך שימת לב לכך שהדלת ממלאת את המטרה שלשמה היא מיועדת.