לפי החוק, הצבתו של מכשיר דפיברילטור חייבת להתבצע במקומות ציבוריים אשר מונים יותר מ-500 אנשים, ומכשיר זה עשוי להציל חיים כאשר מדובר במקרים של חשש לדום לב. כידוע, ככל שנמהר להתערב ולהעניק טיפול נכון במקרה של חשש לדום לב, כך גוברים סיכויי האדם לשרוד.

מכשיר הדפיברילטור, הוא מכשיר שבאמצעותו ניתן לבצע פעולות החייאה באדם אשר קיים חשש לחייו בשל חסימת זרימת הדם בגוף. במקרים בהם מתרחשת חסימת זרימת הדם (חשש לדום לב), ניתן להתערב בעזרת מכשיר הדפיברילטור בכדי להפסיק את ההפרעות בקצב של שריר הלב. הצבת דפיברילטור חייבת להתבצע, על פי החוק, במקומות ציבוריים הומים אדם שמאכלסים במהלך היום מאות אנשים, כך שאם מתרחש מצב בו אתם עדים למקרה התמוטטות של אדם במקום ציבורי, איתור מכשיר דפיברילטור במהירות עשוי לחולל את כל ההבדל בין חיים למוות.

באילו מקרים משתמשים בדפיברילטור?

ראשית, חשוב לציין ולהדגיש כי מכשיר הדפיברילטור נועד אך ורק למצבים בהם האדם חווה דום לב. כשתאתרו דפיברילטור במקום ציבורי ותידרשו לבצע את פעולות ההחייאה, אתם תצטרכו לעקוב אחר ההוראות הבאות:

ראשית, יש לזהות באם מדובר במצב אשר עשוי לסכן חיים. זאת, מבצעים על ידי בדיקות של תגובתיות מהאדם. התגובתיות צריכה להיות הן הכרתית והן פיזית ומילולית, כך שניתן לקרוא בשמו של האדם ולנסות ליצור עמו קשר וורבלי. במידה ואתם יודעים היכן ממוקם שריר הטרפז (ממוקם בין הכתף לצוואר), יש לצבוט את שריר זה. אם האדם מגיב לפעולות אלו, הרי שהוא אינו מחוסר הכרה.

אם ביצעתם את הפעולות הללו והאדם אינו מגיב, הרי שהאדם מחוסר הכרה, ובמקרה זה קיים הכרח לנסות ולהתרשם מאופי הנשימה של האדם המוטל חסר הכרה. אם אתם חשים באופי נשימה לא סדיר ולא תקין, קיים הסיכוי הגבוה כי האדם חווה דום לב באותם רגעים.

דפיברילטור דובר עברית

ברגע שזיהיתם מקרה כזה, בו האדם מחוסר הכרה וקיים חשש ממשי לדום לב באדם, קראו במהירות לגורם אחראי כלשהוא ולצוות רפואי, אם קיים במקום. כאמור, במקומות הציבוריים המאכלסים מאות אנשים וגם באוניות, הגורם האחראי חייב להגיע, על פי החוק, עם מכשיר דפיברילטור למען ניסיונות לפעולות החייאה באדם המחוסר הכרה. כשהגורם האחראי מגיע עם מכשיר דפיברילטור, החובה היא להשתמש במכשיר באופן מידי, לא להמתין ולו לשנייה בודדת. במהלך החיבור למכשיר, חשוב לציין שאסור להפסיק את העיסויים בלב האדם המחוסר הכרה.

תוכלו גם לאתר מכשיר דפיברילטור אוטומטי דובר עברית, ולרכוש גם ערכה שלמה של עזרה ראשונה. הנוכחות של עזרים רפואיים אלו במקומות ציבוריים, עשויה בהחלט להציל חיים. קיימים מקרים מתועדים, בהם אנשים חוו דום לב במקומות ציבוריים, ופעולות החייאה בעזרת מכשיר הדפיברילטור הובילו לכך שהאדם ניצל ושרד את דום הלב.