כל חוקר פרטי מקצועי מנהל מעקבים כחלק מהעבודה שלו. כל מעקב מתבצע במגוון שיטות, ביניהן צילומים והאזנות. אך טרם מתחילים את המעקב, יש הכנות שצריך לבצע, לרבות איסוף מידע לגבי הנחקר.

מעקבים הם חלק בלתי נפרד מעבודה של כל חוקר פרטי באשר הוא. ובדיוק כמו שאנחנו מדמיינים את זה, כך מתבצע כל מעקב- תצפיות על בתי מגורים, משרדים, מקומות בילוי ופנאי, ולמעשה כל מקום שבו נמצא מושא החקירה. לאורך כל המעקב, החוקר הפרטי נעזר באמצעים טכנולוגיים שונים כדי לאסוף מידע וראיות, כגון מצלמות עם עדשות מקצועיות, מכשירי האזנה ועוד. מכיוון שהנחקר נמצא בתנועה לאורך כל היום, החוקר מבצע את המעקב עם רכב פרטי, והרבה פעמים הוא מוצא עצמו יושב בתוך הרכב שעות ארוכות כדי לא להחמיץ מקרים חשובים לחקירה.

לפני שעושים מעקבים צריך לעשות מספר הכנות מקדימות חשובות מאוד, שיש להן השפעה גדולה על הצלחת החקירה. דבר ראשון, החוקר הפרטי צריך להחליט האם יש טעם לבצע את החקירה. במילים אחרות, לא כל מי שיפנה לחוקר פרטי ויבקש שיעקוב אחר מישהו, יקבל את מבוקשו. הרבה פעמים, החוקר מגלה שאין חשיבות לחקירה שתתבצע כיוון שאין בסיס לחשדות של מבקר החקירה. ככל שהחוקר מנוסה יותר, כך הוא יוכל להגיע להחלטה מהר יותר.

כדי להבין קצת יותר על מושא החקירה, החוקר הפרטי מנסה לאסוף כמה שיותר נתונים אודותיו, לרבות השם, העיסוק, רקע כללי וכדומה, ולאחר מכן שואל את הלקוח מדוע הוא מעוניין במעקב.

במידה והחוקר הסכים לפתוח בחקירה, הוא מתחיל ללמוד לעומק את מי שאחריו הוא מתכוון לעקוב, כולל המקומות שבהם הוא נוהג לבלות, האנשים שהוא בא איתם במגע, איפה הוא עובד, באילו שעות הוא יוצא מהבית או מהעבודה, האם הוא מרבה בנסיעות לחו"ל, וכדומה.

הצלחת מעקבים תלויה בדבר אחד ויחיד- שמירה על פרופיל נמוך מצד החוקר הפרטי. רק כך, החוקר יוכל להשיג ראיות ולמסור אותן למבקש החקירה. אם החוקר לא ישמור על פרופיל נמוך, כל האמצעים הטכנולוגיים שברשותו לא יעזרו לו לנהל את המעקב בצורה יעילה, מכיוון שהנחקר יהיה מודע לכך שעוקבים אחריו ולכן ישנה את סדר היום שלו, ההתנהגות שלו וכן הלאה, על מנת להסתיר עקבות.

חשוב לציין שלא כל מה שרואים בסרטים מתרחש גם במציאות. אם לדוגמא בסרטים נראה את החוקר הפרטי מבצע עבירות תנועה כדי שיוכל להמשיך להיות בקשר עין עם הנחקר, במציאות זה לא יקרה. במידה וכן, החוקר לא יצליח להתחמק מהגופים האוכפים את החוק.

המחיר שאותו גובה החוקר הפרטי הוא דינמי מאוד ויכול להשתנות עם הזמן. בפגישה הראשונית איתו, החוקר ייתן מחיר משוער, אך ייתכן שהמחיר ישתנה משמעותית כאשר החוקר יבין את הקושי בחקירה ואת המשאבים הפיננסיים שנחוצים לביצוע המעקב, למשל טיסות לחו"ל.