בתי אבות

מרכז מגורים המיועד עבור בני גיל הזהב, מבוגרים וקשישים מספק שירותים שתפקידם להבטיח רמת חיים נוחה וגבוהה. בתי אבות הם האלטרנטיבה המומלצת למגורים בדירה פרטית. בתוך בתי אבות מועסק צוות מטפלים, אחיות ורופאים העומדים לרשות הדיירים במשך 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע.

בתי אבות מפוזרים בכל רחבי הארץ ויש להם תפקיד חשוב בשמירה על המרקם החברתי. השירותים הבסיסיים של בתי אבות הם דיור מוגן וטיפול סיעודי, אולם קיימת אפשרות של הצטרפות אל בית אבות בעל מחלקה לעצמאיים, תשושים או תשושי נפש. מחלקה לעצמאיים מיועדת עבור דיירים שאינם צריכים עזרה ברמה היומיומית, לעומת מחלקה לתשושים שמיועדים למבוגרים הזקוקים לעזרה מועטה בלבד. מנגד, מחלקה לתשושי נפש פונה אל דיירים הסובלים ממחלות נפוצות כגון אלצהיימר או דמנציה או לחילופין מוגדרים "תשושי נפש" על ידי איש מקצוע ופסיכוגריאטר.

יש עוד שתי מחלקות הקיימות ברוב בתי האבות הנמצאים בארץ ובעולם. המחלקה הסיעודית היא בדרך כלל הפעילה ביותר ובה לוקחים חלק קשישים הדורשים טיפול מתמיד. היות ואת הטיפול הם לא יכולים לקבל בקרב בני המשפחה או בדירה הפרטית, בית האבות מספק עבורם את התשתית האידיאלית עבור טיפול קצר וארוך טווח. מחלקה שנייה היא סיעודית מורכבת ותפקידה לספק עזרה לקשישים סיעודיים הנזקקים לזונדה. בנוסף, קיימים הבדלים בין בתי אבות הנובעים מהיקף השירותים, התנאים הקיומיים, היכולת הכלכלית של הדיירים, הסכם השכירות ועוד. התשלום עבור בתי אבות מועבר בשכר דירה חודשי ובדרך כלל הוא מחייב גם תוספת תשלום חד פעמי בגין "דמי כניסה".

פעילויות בבתי אבות

אחד היתרונות הגדולים ביותר של מגורים בבתי אבות עבור בני גיל הזהב בא לידי ביטוי בשורה ארוכה של פעילויות אטרקטיביות. פעילויות אלו נותנות מענה על הצרכים הפיזיולוגיים, הבריאותיים והמנטאליים של הקשישים. הן מייצרות אווירה נעימה בבתי אבות ועוזרות לתחושת הגיבוש והאחווה ההדדית. בבתי אבות יוקרתיים פועלת מחלקת תרבות ואירועים המעמידה אפשרויות רבות עבור קשישים בכל הגילאים. בין הפעילויות הפופולאריות כדאי להזכיר סדנת רישום וציור, סדנת פיסול, אמנות שימושית, הרצאות על אמנות, שירה ואקטואליה ועוד.

על אף כל האמור לעיל, יש לזכור כי ההשתתפות בפעילויות תלויה ביכולות הקוגנטיביות של הקשיש. למרות שהמטרה היא לעזור לקשיש ולחשוף אותו אל גירויים חדשים, אין חובת נוכחות והדיירים יכולים להחליט לבד היכן להשקיע את מרצם. מעבר לכך, המשפחה המורחבת המגיעה לביקור היא חלק בלתי נפרד מהדינמאיקה המתרחשת בתוך בית אבות. חלק מבני המשפחה בוחרים להשתתף בעצמם בפעילויות, הנכדים יכולים להגיע כמעט בכל יום על מנת לקחת חלק בשגרת היום והילדים גם עוזרים בהכנות ובהפקות.

שירותי תפעול ומתקנים בבתי אבות

בתי אבות מעמידים בפני הדיירים סל שירותים גדול ומגוון. אפשר לתאם פגישת היכרות עם נציגי בתי האבות ולבדוק האם הוא כולל מסעדה, בית קפה, ספריה, גלריה, לובי ואולם אירועים. אחרים יתמקדו במועדון כושר ואולם ספורט, בבריכת שחייה וגם בספא. יש בתי אבות עם שירותי כביסה עד הדלת, תופרת מקצועית, מינימרקט ואפילו שירותי בנקאות הניתנים על ידי נציגים מיוחדים.

מבחינת מתקנים, בבתי אבות מודרניים ברמה גבוהה ניתן למצוא שירותי אבטחה מלאים, קבלה מאוישת באופן רציף וכמובן שירותי ניקיון ותחזוקה. כל אלו הופכים את השהות בבתי אבות לנעימה עבור קשישים ומבוגרים בגיל הזהב ובגילאים מתקדמים.