גירושין הם סיום פורמלי לקשר של נישואים בין שני בני זוג. לאקט של גירושין יש משמעות רבה הנקבעת על פי הפרוצדורה המשפטית והדתית בכל מדינה. הזכויות שמעניקה המדינה לאנשים לא נשואים אמנם ניתנות גם לבני זוג נשואים החיים בנפרד, אולם האקט עצמו הוא בעל חשיבות גדולה. מטרת המדינה היא להבטיח שהמשפחה תוכל להמשיך ולמלא את הפונקציות עבור חבריה. במהלך גירושין דואגים המדינה, בתי המשפט ומוסדות הרבנות לחלוקת הרכוש המשותף בין בני זוג, למשמורת על הילדים ולהיבטים אחרים של הורות לאחר פרידה.

הדרך הנכונה להתמודד עם הליך מורכב כמו גירושין היא להתייעץ עם איש מקצוע. אפשר לפנות אל עורך דין גירושין, ולקבל פרטים מלאים על המשמעות של ההליך בישראל. הדיון בהתרת קשר הנישואים ובהגדרת היחס אל ילדים שנולדו במסגרתו מתקיים בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, את הדיון בחלוקת הרכוש המשותף ניתן לבצע בבית הדין הרבני או בבית משפט לענייני משפחה רק בהתאם להחלטת בן הזוג הראשון המבקש זאת.

במילים אחרות, לאחר החלטה על גירושין מתחיל "מירוץ סמכויות" בו ניתן להגיש תביעת גירושין אל המוסד המועדף. בשלב הזה כדאי מאוד לערב עורך דין גירושין, ולשמוע המלצות על טיפול נכון בתהליך.

כיצד בוחרים עורך דין גירושין?

הנוכחות של עורך דין גירושין עוזרת עוד לפני הנישואים, ובאה לידי ביטוי בהסכם ממון. הסכם טרום-נישואים בא לפתור חלק מהבעיות שעלולות להתעורר בשלב הגירושין, וברוב המקרים הוא גם חוסך כסף ומאמצים. הדבר החשוב הוא לבחור בצורה נכונה את עורך הדין, ולהבין מה ההבדל בין איש מקצוע המתמחה בגירושין לבין עורכי דין אחרים:

א. ניסיון – הליך הגירושין משפיע בצורה ישירה על איכות החיים של המשפחה. הליך קצר מאפשר חזרה מהירה לשגרה, בעוד הליך ארוך פוגע בהורים ובילדים כאחד. הניסיון של עורך דין גירושין יכול לקצר את תהליך הגירושין ולהקל עליו. יש לברר מה הניסיון המעשי של עורך הדין, לבדוק לגבי ההתמחות שלו ולנסות לקבל המלצות מלקוחות קודמים.

ב. יחס אישי – חלק גדול מאוד מההתמודדות עם הליך גירושין הוא מנטאלי ופסיכולוגי. בניגוד לאנשי מקצוע אחרים המלווים את התהליך, עורך דין גירושין הוא הגורם האובייקטיבי היחיד העומד לרשות הצדדים. עורך דין חייב לתת יחס אישי, ולשמור על סבלנות ואדיבות כלפי הלקוח. תפקידו לייעץ על אסטרטגיית הגירושין הנכונה, ולפרוש בפני הלקוחות אופציות פעולה שונות.

ג. הסכם גירושין – השלב האחרון בתהליך הגירושין הוא חתימה על הסכם שישרת את הצדדים לאורך שנים רבות. תפקידו של עורך דין בשלב הזה הוא לבדוק שההסכם מכסה את כל האינטרסים של הלקוח. עליו לבחון את הפרטים הקטנים בהסכם, ולחשוף סוגיות שאינן עולות בקנה אחד עם צרכי הלקוחות.

לסיכום, הליך הגירושין הוא חלק בלתי נפרד מהחיים בחברה מודרנית ומסודרת. יש להתייחס אל התהליך הזה בפרופורציות הנכונות, ולהתייעץ עם עורכי דין המכירים את התחום.