דקים הם פתרון ריצוף המתאים עבור מרפסות, גינות, חצרות וגגות. אלו משטחי עץ נעימים המשתלבים בכל סביבת מגורים. אפשר להתקין אותם מסביב לבריכה, במרפסת הקטנה של דירות שכורות או על גג של פנטהאוז.

בניגוד לריצוף רגיל או משטחי בטון, דקים דורשים תחזוקה קבועה אחת לשנה. הם עשויים מעץ ולכן מושפעים מנזקי אקלים וזמן, אולם טיפול בסיס קבוע שומר על עמידותם, ומבטיח הנאה לשנים רבות. מעבר לכך, קיימת אפשרות לבצע חידוש דקים, ולהעניק להם בחזרה את החיוניות החסרה.

סוגי עצים המתאימים לבניית דק

יש מספר סוגים של עצים מהם בונים דקים לגינה. הדקים הפופולאריים בארץ הם מעץ אורן ואיפאה, כאשר מחירו של האורן נמוך יותר, ולכן שכיחותו גבוהה. מנגד, דק איפאה נחשב יוקרתי ואיכותי, אך כדאי להכיר גם את שאר הסוגים לפני שמקבלים החלטה:

–          דק קומרו

–          דק אירוקו

–          דק טיק

–          דק במבוק

–          דק אקליפטוס

אופציה נוספת היא רכישה של דקים סינתטיים. מוצרים אלו נקראים בעגה המקצועית  "דקים פולימרים" והם בעלי תכונות מיוחדות כגון עמידות גבוהה בפני מזג אוויר ומזיקים. מחירים גבוה בהשוואה לדקים מעץ אולם הם ללא ספק פתרון מוסרי ואקולוגי, המבטיח סביבה נקייה ועתיד ירוק יותר לכולנו.

שיקולים בתכנון דקים לגינה

תכנון דקים לגינה כולל מספר שיקולים:

א. תקציב – חשוב להגדיר את מסגרת התקציב המיועדת עבור התקנת הדקים. האופן בו הדק נבנה מושפע מייעודו, כאשר בדקים מסביב לבריכות שחייה עדיף לבחור בעץ עמיד ואיכותי כמו איפאה, בעוד בדקים שמשולבים בהם פתחים עבור עצים או אדניות ניתן לשלב משטחי עץ עם גינה. בנוסף, דקים שמורכבים משיפוע קל יאפשרו גישה נוחה לילדים ובעלי מוגבלויות.

ב. חומרי גלם – יש לאסוף פרטים לגבי התכונות והמחיר של חומרי גלם שונים המשמשים לבניית דקים. אפשר לבדוק את סוג חומרי הגלם על פי קטלוג של החברות המובילות, להתרשם מעבודות קודמות או לקבל המלצות המתאימות לאופי הגינה והחצר.

ג. גובה וכיוון קורות – מבחינה טכנית, חשוב לתכנן את הגובה המדויק של הדק ביחס לסביבה שלו. הצורה שבה יונחו קורות העץ תשפיע על המראה, כאשר ההמלצה היא להעדיף דק שמורכב מקורות ארוכות מאשר דק הבנוי מהרבה קורות קצרות.

ד. עיצוב – יש ספקטרום כמעט בלתי מוגבל של אפשרויות עיצוב עבור דקים לגינה. הדגש העיקרי הוא על התייעצות עם איש מקצוע, המבין כיצד ניתן ליישם פנטזיות דקורטיביות במסגרת התקציב שהוגדר.

ה. תחזוקה – השלב האחרון ברכישת דקים כולל תחזוקה נכונה. יש לבצע את פעולות התחזוקה ספציפית עבור סוג העץ, לרכוש את חומרי הניקוי המתאימים, ולהקפיד על טיפול חד-שנתי ומקצועי. פרטים על אופן הטיפול ניתן לקבל דרך מי שמתקין את העץ ואחראי עליו.

לסיכום, בעת בחירת דקים חשוב להכיר את סוגי העץ השונים. לאחר מכן, יש להקפיד על בחירת הצד היפה של הקורות, קידוח מקדים ומרווחים נאותים, שיבטיחו תחזוקה נוחה של המשטח לאורך זמן.