כולנו רגילים לפגוש במוצרי זכוכית המשמשים לצורך ריהוט, עיצוב או דקורציה. יחד עם זאת, מעניין לחשוף את מקורות הזכוכית, ולהבין כיצד הפכו חומרי גלם מעין אלו לחלק בלתי נפרד מענפי התעשייה והייצור. זכוכית בצורתה הטהורה היא חומר שקוף לחלוטין וחזק באופן יחסי. היא מציעה תכונות ייחודיות התורמות לפופולאריות שלה בייצור מוצרים:

–          עמידות לשחיקה

–          עמידות כימית

–          עמידות ביולוגית

הזכוכית העתיקה הייתה מסיסה, אולם כיום ניתן לייצר אותה ממגוון רחב של חומרים. יחד עם זאת, רק מספר מצומצם של חומרים אכן נמצאים בשימוש.

תכונות ומאפיינים בולטים

חומר זכוכיתי מוגדר בתור מוצק אמורפי אחיד, המיוצר בדרך כלל על ידי קירור של חומר צמיגי. המטרה היא להותיר מעט זמן עבור השריג הגבישי על מנת להיווצר. את הזכוכית ניתן לעצב בקלות רבה לגופים בעלי שטח פנים חלק ובלתי חדיר. זהו המאפיין המשותף השכיח ביותר של מוצרי זכוכית.

זכוכית שבירה למדי, ועשויה להתנפץ לרסיסים חדים. מעבר לכך, התכונות השונות של זכוכית יכולות להשתנות על ידי הוספת מרכיבים שונים או באמצעות טיפול בחום. לא מעט אמנים מנצלים את הפלטפורמה היייחודית של מוצרי זכוכית כדי לבצע שינויים והתאמות. זכוכית מותירה רושם עז על המתבונן בה, והיא נחשבת חומר אקסקלובי ומקורי.

סוגים של מוצרי זכוכית

יש מספר סוגים של זכוכית בהם ניתן להשתמש לצורך ייצור מוצרים:

א. זכוכית בידודית – מטרתה של זכוכית זו היא לספק בידוד אקוסטי ותרמי. היא משמשת לייצור חלונות המורכב משתי שכבות זכוכית או יותר, המחוברות על ידי מסגרת שלרוב עשויה מאלומיניום. בנוסף, המסגרת מכילה סופחי לחות למניעת היווצרות אדים על חלקן הפנימי של השמשות.

ב. זכוכית משוריינת – זהו מבנה המשלב זכוכית וחומרים פולימריים. אפשר להפוך אותה לעמידה לפגיעת תחמושת של נשק קל, כאשר בעת הפגיעה החלון מתרסק ונהרס, אך שומר על עמידותו.

ג. זכוכית מחוסמת – זו זכוכית שעוברת חימום מבוקר לטמפרטורה של 700 מעלות צלזיוס. לאחר החימום מכניסים את הזכוכית אל תהליך קירור מהיר מאוד באוויר, כאשר התוצאה היא הכנסת מאמצים בזכוכית, והפיכתה לבעלת חוזק גבוה פי 3-5 מזכוכית רגילה.

ד. פיברגלס – מוצרי פיברגלס חסינים מפני חום ואש ומשמשים בין היתר לייצור בגדים. הם מיוצרים על ידי דחיסת זכוכית מותכת דרך חורים זעירים בבסיס הכבשן, כך שנוצרים חוטים המאפשרים יצירה של אריגים דקים וחזקים.

הצבע של מוצרי זכוכית תלוי ביכולת של הזכוכית לבלוע אור, בפיזור אורכי הגל של האור הנראה, ברגישות לאור וביכולת פלורסנציה. כל המרכיבים הללו מבטיחים מגוון רחב של מוצרים המבוססים על שימוש בסוגי הזכוכית הפופולאריים:

–          מעקות

–          מקלחונים

–          אמבטיונים

–          מראות לבית

–          מדפים

מומלץ לראות מקרוב קטלוג של מוצרי זכוכית, ולבחור את הפתרון האמנותי והדקורטיבי המתאים ביותר עבור הבית או העסק.