כאשר מדבר על חדר נקי, חשוב מאד לצאת מהקונספט הביתי והמוכר. בעולם העסקי והתעשייתי, חדרים נקיים הם חדרים שעומדים בקריטריונים מסוימים, שבעצם הופכים אותם לסטריליים במיוחד. אלו הם חדרים שבהם לא נוכל למצוא אפילו חלקיק של אבק – והכוונה לכך היא במובן המילולי ביותר, ולא באופן מליצי. מדובר על חדרים שיש בהם אמצעים מיוחדים ששומרים עליהם נקיים לאורך זמן, כאשר נערכים בהם גם בדיקות תקופתיות מפעם לפעם. אז למה בעצם הם משמשים?               

כך בונים חדר נקי

מי עושה שימוש בחדרים הנקיים?

יש לא מעט גורמים אשר מעניינים בחדרים הנקיים, ומעוניינים לעשות בהם שימוש. בין השאר, מעבדות בתחום הרפואה והביולוגיה, חייבות לשמור על חדרים נקיים לפי התקן הנדרש, בכדי למנוע התפשטות של זיהומים לתוך תרופות. גם בתעשיית המזון יש צורך בחדרים נקיים, בכדי לשמור היטב על המזון שמיוצר בכל שלב ושלב.

בתעשיית האלקטרוניקה, המחשבים וההיי טק, יש שימוש נרחב מאד בחדרים נקיים, וזאת משום שבייצור של רכיבים אלקטרוניים, אסור שאפילו גרגר אחד של אבק ייכנס לתוך הרכיבים, שכן הדבר עלול לפגום בייצור כולו. כמובן שבעוד תחומים נוספים מעולם המדע והטכנולוגיה, החדרים הנקיים נחוצים לא פעם, ועושים בהם שימוש מקיף. חשוב מאד לזכור, שבמידה ואתם מעוניינים להקים חדר נקי – יש לעקוב אחרי ההוראות של תקן ISO העולמי, ולעקוב גם אחרי תקנים נוספים במידת הצורך.