אם אתם מתכננים לצאת לחופשה כל שהיא בקרוב, בין אם בתוך גבולות מדינת ישראל, ובין אם מדובר על נסיעה לחו"ל, כדאי מאד שתשקלו לעשות זאת באמצעות טיול מאורגן. נראה כי לא נחטא לאמת אם נאמר, כי טיול מאורגן הוא שיטה פופולארית ומוצלחת ביותר לבילוי חופשות בחו"ל או בארץ. השיטה הזו נפוצה בכל רחבי העולם וכן גם בארץ ויש לה יתרונות רבים שאי אפשר להתעלם מהם. הטיולים מאורגנים לרוב על ידי חברות תיירות מקצועיות ומנוסות העוסקות בתחום. חברות אלו מעסיקות מדריכי טיולים ומרכיבות מסלול המותאם לצרכי הלקוחות. הטיולים מתאימים לצעירים, משפחות עם ילדים, מבוגרים ועוד. הם יוצאים לכל רחבי העולם ונחשבים אידיאליים עבור ביקור במקומות רחוקים ואקזוטיים בהם קשה להתנהל באופן עצמאי.

הגופים המארגנים את הטיולים הם לרוב בעלי אינטרס מסחרי וכלכלי. מלבד עמותות וסוכניות המארגנות טיולים באופן מסודר עבור עובדים, שכירים ומנהלים, יש גם חברות תיירות הפונות אל הציבור הרחב.

היתרונות והחסרונות של טיולים מאורגנים

לכל סוג של טיול יש יתרונות וחסרונות אחרים אותם חשוב להכיר:

  1. עלות – טיול המופק ומאורגן על ידי חברה חיצונית תמיד יהיה יקר יותר מטיול המאורגן באופן עצמאי. הסיבה לכך היא שהחברה המארגנת מגלמת בעלות הטיול גם את ההוצאות השוטפות שלה. היות והמטרה של החברה היא כמובן להרוויח, העלות מגולגלת לפתחו של הלקוח. ובכל זאת, יש להתייחס לעניין הזה ברצינות כי במחשבה שנייה, יכול מאד לקרות שההוצאות ההתחלתיות יהיו יותר נמוכות במקרה של טיול בארגון עצמאי, אך ההוצאות בסופו של הטיול יגיעו לסכומים גבוהים מהצפוי וההוצאות בסופו של דבר יהיו יותר גבוהות מאלו בטיול המאורגן. הסיבה לכך היא שאפשר מהר מאד להוציא כספים מיותרים על נסיעות בגלל אי היכרות של המקום או פשוט לשלם "מחירי תיירים" על מוצרים או שירותים, דבר שלא יקרה בליווי מישהו שהוא מכיר היטב את המקום.
  2. שליטה – חיסרון נוסף של טיול שאינו מאורגן באופן עצמאי הוא היעדר שליטה. אפשר כמובן לבחור בין טיולים לפי המסלול וההעדפות האישיות, אולם בסופו של דבר המדריך הוא זה שמקבל החלטות ואין כל כך אפשרות לבקר במקומות שרוצים באופן ספונטני.
  3. נוחות – מבחינת נוחות יש יתרון משמעותי לטיול אליו יוצאים באופן מאורגן. בטיול כזה לא צריך לבזבז זמן, כסף או עוגמת נפש על התנהלות מול בתי מלון, מסעדות, פעילויות ורכישת כרטיסים לאטרקציות. התיירים מקבלים את הכל מוכן על גבי מגש של כסף וכל מה שהם צריכים לעשות הוא ליהנות מהחופשה.

לסיכום, טיולים מאורגנים הם חלק חשוב בענף התיירות העולמי. מומלץ לבחור אותם לפי שיקולים אישיים ולאחר היכרות עם היתרונות והחסרונות.

עורך: א. ברזני – חברת הסעות