קומפרסור, או בעגה המוכרת מדחס אוויר, יכול לשמש גם בעלי בתים פרטיים ולמלא עבורם שורה ארוכה של פונקציות. במאמר הבא נסביר מה עושים איתו, מתי משתמשים בו וכמובן איך בוחרים אותו בצורה נכונה

מדחס אוויר הוא אחד המוצרים השכיחים והנפוצים ביותר בענף התעשייה. מבחינה טכנית, מדובר על מכשיר שהתפקיד שלו הוא להמיר כוח לאנרגיה קינטית. עם זאת, היתרון של המכשיר, שמכונה גם קומפרסור בעגה הפופולארית, הוא למעשה לדחוס את האוויר ולאחר מכן לאפשר שחרור שלו לפי פקודה.

כל מדחס בנוי מיחידת דחיסה ומיכל לחץ, כאשר ההבדלים הם בין הדגמים שמיועדים לשימוש תעשייתי לבין אלו שמתאימים עבור שימוש פרטי. כמו כן, כדאי לדעת שבקומפרסור יש משאבה שאמורה להעביר אוויר מתוך הלחץ האטמוספירי אל מכל שהממדים שלו מלכתחילה מוגבלים – כך שהתוצאה היא הגברת הלחץ. בכל מקרה, האוויר נשמר דחוס במיכל עד שגם אנשים פרטיים בוחרים להשתמש בו.

מה עושים עם מדחסי אוויר לבית פרטי?

הבדל נוסף בין סוגים שונים של מדחסי אוויר יכול לבוא לידי ביטוי בסוג ההפעלה שלהם. בין היתר, ניתן למשל לראות העדפה לקומפרסורים חשמליים קטנים שיכולים לספק לחץ אוויר גבוה עבור הפעלת כלי עבודה פנאומטיים. עבור רוב אנשי המקצוע ובעלי המלאכה, קומפרסורים כאלה הם חלק בלתי נפרד מארגז הכלים

חברות כגון טריו אייר מייצרות מגוון רחב של מדחסי אוויר שיכולים לשמש גם אנשים פרטיים ובעלי בתים או דירות. הנה למשל מספר שימושים של מדחסים חשמליים קטנים שיכולים להתאים גם לבעלי מלאכה ולאנשי מקצוע – אך גם לאנשים פרטיים:

א. הפעלת כלי עבודה חשמליים – מגוון רחב של כלי עבודה חשמליים ניתן להפעלה באמצעות מדחסי אוויר. אם רוצים לשלב קומפרסורים כאלה בארגז הכלים של הבית הפרטי, כדאי להתייעץ עם המומחים של טריו אייר ולבחור אותם בצורה נכונה.

ב. חיסכון במאמץ ובזמן – היכולת של מדחס אוויר לייצר כמות גבוהה של אוויר דחוס בתוך זמן קצר עולה בקנה אחד גם עם הצרכים של בעלי בתים פרטיים. זה בא לידי ביטוי כמעט בכל משימות התחזוקה של החצר, הגינה או המרפסת ויכול לסייע גם לטובת הפעלה של אקדחי צבע, משחזות, מלטשות וכן הלאה.

ג. חיסכון בהוצאות – יש מקרים שבהם משתלם יותר לקנות מדחס אוויר קטן מחברה כמו טריו אייר מאשר להזמין אנשי מקצוע שישתמשו באותם כלים על מנת לבצע פעולות מסוימות. מהבחינה הזו, השקעה חד פעמית בקומפרסור היא משתלמת מאוד והיא חוסכת בהוצאות גם עבור אנשים פרטיים.

כיצד בוחרים את הקומפרסור המתאים?

שאלת מיליון הדולר היא כמו תמיד איך בוחרים את מדחס האוויר המתאים. אחרי שמבינים שיש הבדל בין קומפרסור שמיועד לשימוש תעשייתי לבין זה שבו עדיף להשתמש בבית הפרטי, ניתן להיכנס לעובי הקורה ולבדוק את המפרט הטכני.

בעזרת המפרט הטכני ניתן לדעת מה פוטנציאל הביצועים של מדחס אוויר, עד כמה הוא בטיחותי לשימוש בבית שחיים בו ילדים והאם הוא מתאים גם לדירות בקומות גבוהות ולא רק לבתים צמודי קרקע עם גינה וחצר. במידה ומעוניינים בכך, אפשר להשוות בין סוגים שונים של מדחסי אוויר וניתן גם לקבל עליהם המלצות מחברים, קרובים ובני משפחה.

המסקנה מכל האמור לעיל היא שמדחס אוויר הוא ממש לא מוצר שמיועד אך ורק לתעשייה. אם רוצים לשלב קומפרסורים בבתים פרטיים, קל לעשות את זה ואפשר להתייעץ עם נציגי חברות כגון טריו אייר או עם גורמים אחרים מהענף כולו.