מעבר לבתי אבות – בעד ונגד

המעבר מהסביבה המוכרת שכה התרגלנו אליה, לטובת בית אבות, היא לא פשוטה כלל ועיקר, אך חשוב לדעת שהיא טומנת בחובה לא מעט יתרונות, לצד החסרונות הברורים. במאמר הבא נבדוק מהם השיקולים, בעד ונגד, של מעבר אל בתי אבות לעצמאיים.

בתי אבות לעצמאיים – בעד

אם תגיעו לביקור באחד מאותם בתי אבות לעצמאיים, יתכן מאד שתגלו שהשד לא כל כך נורא, וכן שבהרבה מאד בתי אבות לעצמאיים, איכות החיים של האדם הקשיש אף משתפרת לאין ערוך. אחת הסיבות שדוחפות קשישים רבים לעבור לבית אבות באופן כללי, היא תחושת הבדידות וחוסר הבטחון הפיזי והנפשי. בתי אבות לעצמאיים מציעים לאדם הקשיש סדר יום שמתאים לו ומספק לו שלל גירויים, עניין ותוכן, מה שבמידה רבה מונע הדרדרות במצב הנפשי והפיזי.

בבית האבות נהנים הקשישים מפעילות גופנית מתונה, אשר מותאמת במיוחד לגיל ולמצב הבריאותי שלהם, לערבי קולנוע, הצגות, הרצאות, חוגים שונים ועוד. כל אלה כלולים בתשלום לבית האבות, כך שכל אחד יכול לבחור כמה ומתי, ללא תוספת מחיר.

מעבר לכך, חשוב לציין את הפן הבריאותי. בבתי אבות לעצמאיים ישנו צוות רפואי המאייש את המקום 24 שעות ביממה, כך שבמידת הצורך, הקשיש יכול להעזר בשירותי הרפואה במקום, מה שמאפשר כמובן גם הרבה מאד שקט נפשי.

בתי אבות לעצמאיים – נגד

ישנם מקרים בהם לא ניתן להמנע ממעבר לבית אבות, אך קשישים עצמאיים שתפקודם מלא, ואשר אינם זקוקים לכל עזרה חיצונית, אינם חייבים לעבור לבית אבות. ישנן מסגרות מתאימות לגילאים אלה, כמו למשל מרכזי יום לקשיש, אשר יספקו להם את הצרכים החברתיים, רפואיים והצרכים היומיומיים, אמנם לא במשך 24 שעות ביממה, אך בהחלט משעות הבוקר ועד הצהריים, חמישה או שישה ימים בשבוע, בעלות מינימלית.

חשוב לזכור שמעבר לבית אבות הוא עסק יקר, שלרוב מגיע לכמה אלפי שקלים בחודש, אם לא יותר, ולכן הרבה אנשים מבוגרים מעדיפים להמנע מכך, כל עוד הם יכולים להרשות לעצמם מבחינה גופנית.

בנוסף להיבט הכלכלי, כמובן שהמעבר מביא עמו גם קשיים נוספים, בשל הצורך לעזוב את הסביבה המוכרת, את השגרה אליה הסתגלתם, ולהתרגל למציאות שונה לחלוטין, שלא בטוח שתהלום את הצרכים ואת הרצונות שלכם.