מהו ריצוף טרצו?

טרצו הוא השם המקובל לאריחי ריצוף משויפים, העשויים מבטון לבן וחצץ אשר אליהם ניתן להוסיף פיגמנטים שונים. מלבד מרצפות נהוג להשתמש בטרצו לצורך יצירת משטחים גדולים, מדרגות ועוד. תהליך הייצור של מרצפות טרצו כולל יציקה של תערובת בטון לבן וחצץ על אריח בסיס. האריח עשוי בדרך כלל מיציקת בטון, מה שמבטיח את עמידות המרצפות לאורך זמן. לאחר התקשות התערובת עובר האריח לשיוף בחלק העליון בלבד. השיוף חושף את מרקם אבני החצץ, המקנה לריצוף בסופו של דבר את המראה הייחודי והמבוקש.

השימוש באבנים במהלך תהליך היצירה של טרצו מיועד לחזק את המרצפות. בישראל נהוג ליישם את החומר על מצע חול נקי, ושכבת טיט הדרושה לפילוס האריח. אלו היתרונות של מרצפות טרצו:

–        מחיר נמוך ביחס למשטחי ריצוף אחרים

–        עמידות גבוהה לשבר

–        יכולת התמודדות עם עומס פיזי רב

אריחי טרצו חוזרים אל קדמת הבמה

בשנים הראשונות של ישראל ניתן היה למצוא את הטרצו במעל 90% מהבתים הפרטיים. רק לאחר מכן הגיעו חומרים נוספים, עם תכונות ורמות גימור שונות. הטרצו פינה את מקומו, אולם לאחרונה הוא חוזר לקדמת הבמה בדרכים שונות.

אריחי טרצו נחשבים לחומר הטוב ביותר לריצוף, והם שומרים על הברק המקורי לאורך זמן. כל עוד האריחים מיוצרים על פי תו התקן הישראלי, ועומדים בכל הדרישות הקפדניות, ניתן להשתמש בהם גם בחללי פנים וגם בחללי חוץ. יתרה על כך, יש להזכיר כי כיום המרצפת בנויה משכבת בטון ומעליה שכבת מוזאיקה או מדרך, יציקת טרצו המורכבת מאבנים קטנות, מלט קוורץ וחול ים. הטרנדים האחרונים של אדריכלים ומעצבי פנים מדגישים את החשיבות של מריחת חומר אקרילי בשם סילר, שמאפשר הגנה על המרצפות, ומונע ספיגת כתמים ולכלוך.

טרנדים אחרונים בתחום של ריצוף טרצו

דווקא המראה הפשוט והלא מסוגנן של מרצפות טרצו הופך אותן לפריט מבוקש מאוד בתחום של עיצוב פנים. מעבר לכך, יש מרצפות סומסום המתאפיינות במראה מנוקד ובהן שכבת המדרך העליונה מורכבת מאבנים קטנות מאוד בגודל של 1-2 מ"מ. זהו פיתרון אידיאלי למי שרוצה לעצב את הבית בסגנון ישראלי אותנטי, ולהזמין אריחים מעוטרים כדי לעצב שטיח רצפה. עם זאת, יש לזכור כי אריחי סומסום פחות עמידים מאריחי טרצו, ולכן כדאי לבחור אותם לאחר התייעצות עם איש מקצוע.

טרנד נוסף בתחום של טרצו הוא שימוש בפלחי שיש. באריחים אלו שכבת המדרך עשויה שברי אבן גדולים במיוחד, בגודל של 4 ס"מ בערך. המשמעות היא מראה אלגנטי, אגרסיבי ונוכח, מבחר צבעים ודוגמאות יוצאות דופן. אי אפשר להתעלם מהמרצפות הללו, ומהאווירה המיוחדת שהם מקנים עבור בתים פרטיים, משרדים וגם חללים ציבוריים.

לסיכום, תחת ההגדרה של טרצו נכללים סוגים רבים של אריחים ושיטות ריצוף. חשוב לבחור את האריחים בהתאם לתנאי השטח, לתקציב ולהעדפות דקורטיביות ופונקציונאליות.