החל מילדותינו החברה מחנכת אותנו, במודע או לא במודע, לפעול על פי תפיסות יופי מוגדרות. בין אם נרצה או לא, כולנו גדלים על סיפורי "סינדרלה" למיניהם, ולומדים על ניצחון היופי, טוב הלב והאצילות על פני הכיעור והרוע. כולנו מתבקשים במהלך חיינו לעמוד בסטנדרטים של יופי המשפיעים על מעמדנו החברתי ועל מצבנו הנפשי, כאשר כל סטייה מהנורמה עלולה לגרור לעג, דחייה וריחוק. כתוצאה מכך, למראה החיצוני שלנו השפעה ניכרת ומרחיקת לכת על הדימוי העצמי שלנו, והדבר ניכר גם בעולם הניתוחים הפלסטיים.

החשיבות הפסיכולוגית של ניתוחים פלסטיים

הערכה עצמית נמוכה היא נושא כאוב וקשה, אשר פוגע בנו בכל מישור בחיים ובסיכויי ההצלחה שלנו. התפיסה של גופנו כלא פרופורציונאלי, פגום או לא אטרקטיבי עלול להיות משא ונטל נפשי כבד מאוד, ואף לגרום לבעיות פסיכולוגיות כגון דיכאון, חוסר הערכה עצמית, חוסר חברתיות, מצבי רוח משתנים, הסתגרות וכן הלאה. אין ספק כי השפעתם של ניתוחים פלסטיים במישור הנפשי והפסיכולוגי – החל מניתוח אף, דרך הגדלת חזה ועד מתיחת פנים – היא גדולה לאין שיעור. למרות שהזמנים, האופנות והטכנולוגיות השתנו – הרי שהמוטיבציה הנפשית הבסיסית לעבור ניתוחים פלסטיים נשארה יציבה לאורך השנים. לפיכך, אין ספק כי ניתוח הגדלת חזה לדוגמא, משמש גם כאמצעי לסיפוק צרכים נפשיים ופתרון בעיות דימוי עצמי נמוך בקרב נשים רבות.

הקשר בין ניתוח הגדלת חזה לתחושת הביטחון העצמי

החזה הנשי נחשב לאחד הסמלים המובהקים ביותר של נשיות, מיניות ואמהות. רב הנשים בעולם רואות בחזה שלהן מרכיב חשוב ומשמעותי בזהותן האישית והמינית. נשים רבות נוטות לביקורת עצמית גבוהה וכתוצאה מכך אינן מרוצות מגודלם, צורתם או מיקומם של השדיים שלהן. עבור חלק מהנשים, ההשפעה של ביקורת זו עמוקה מאוד, ולפיכך הן פונות להתערבות חיצונית, כירורגית או אחרת, על מנת לתקן את הפגם שמצאו בעצמן.  ניתוח הגדלת חזה הפך מזמן לאחד מהניתוחים הקוסמטיים הפופולארים ביותר ולפיתרון בקרב נשים המעוניינות לשפר את המראה שלהן, להשיג דימוי עצמי חיובי ולהפיג תחושת חוסר ביטחון.

יעילותו של ניתוח הגדלת חזה

ביכולתו של ניתוח הגדלת חזה לפתור ו/או לתקן כל בעיה פוטנציאלית הנוגעת לעניין – החל משחזור שד אחרי ניתוח כריתה (בעקבות סרטן השד למשל), תיקונים של פגמים מולדים או פגמי השחתה כתוצאה מתאונות, דרך קבלת מראה צעיר יותר של השדיים, ועד התאמת פרופורציית החזה לגוף האישה. ישנן הרבה סיבות לרצונן של נשים לעבור ניתוח הגדלת חזה, כאשר לכל סיבה יש את החשיבות שלה ואת ההשפעה הפסיכולוגית האינדיווידואלית שלה על האישה. ניתוחים פלסטיים נחשבים קלים ביחס לפרוצדורות כירורגיות אחרות, וביכולתם לאזן בין גוף לנפש. עם זאת, חשוב להבין כי ניתוח הגדלת חזה אינו מתאים לכל אחת והוא כרוך בסיכונים משלו, לכן יש לתכננו בקפדנות ובזהירות, אצל רופא כירורג מומחה בלבד.