סילר הוא חומר אקרילי המשמש לאיטום משטחים. יש מספר סוגים של חומרים כאלה, ולכן הדבר החשוב הוא להבין מה מאפיין אותם. החומר אידיאלי עבור איטום פני שטח עליונים של משטחים סופגים טבעיים. אפשר למצוא אותו בקרב בתים פרטיים, מחסנים, משרדים ועוד. הוא אידיאלי בעיקר בעת איטום של המשטחים הטבעיים הבאים:

סוגי סילרים

מריחה של סילרים מפחיתה את הספיגות של המשטח המיושם. זו המטרה העיקרית שלו, ולכן הוא מבצע את האיטום בצורה מוצלחת כל כך. מלבד הפחתת הספיגות ושיפור העמידות, החומר האקרילי מגדיל את השהות הנדרשת לצורך ניגוב כתמים, שנשפכו על המשטח. במילים אחרות, לאחר מריחה של החומר קל לנקות כתמים גם משטחי ריצוף עקשניים במיוחד. החומר משאיר את הכתמים על הרובד העליון בלבד, מונע מהם להיספג אל תוך הריצוף, וכך מבטיח ניקוי אפקטיבי.

ההבחנה העיקרית היא בין שני סוגים של סילרים:

א. 1S– זהו חומר שאינו משפיע על המשטח המיושם מבחינה ויזואלית. לאחר מריחת החומר המשטח נשאר במראה זהה, מה שנותן מענה על צרכים דקורטיביים ואסתטיים. השימוש בחומר הזה נפוץ בעיקר במשטחי ריצוף יקרים כגון שיש, גרניט וכדומה. מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע לפני שמשתמשים בו, ומיישמים אותו על גבי המשטח. מבחינת מיקום, אפשר להשתמש בכל סוגי החומרים גם על גבי משטח ריצוף בחלל פנים וגם בחלל חוץ.

ב. 6AMC – זהו חומר מחזיר צבע. מריחה של החומר מחזירה את המרקם הטבעי של המשטח ומשווה לו מראה רטוב. הוא אידיאלי עבור בטון מוחלק שעובר ליטוש, נפוץ בחנויות יוקרתיות וגם בבתים גדולים ומפוארים. כמו בסוג הקודם, גם כאן המריחה מתאימה לחלל פנים וחוץ כאחד. הבחירה בין סוגי החומרים היא פונקציה של צרכי הלקוח, סוג הריצוף והמשטח וכמובן דרישות והעדפות אישיות.

ישום החומר ותחזוקתו

יישום חומר איטום אקרילי על גבי משטחים שונים מתבצע בדרך כלל לאחר סימון חריצים. בריצוף בטון מוחלק לדוגמא, השלב של מריחת החומר האקרילי הוא כמעט האחרון בסדר הפעולות. כיום כבר לא נהוג להשתמש בתבניות גומי על מנת לרצף עם בטון מוחלק, אלא למרוח את הבטון הרך ישירות על המשטח, ולאחר שהוא מתייבש לסמן חריצים, למרוח חומר איטום, ולהמתין לייבוש מלא. ברמת התחזוקה, סילר מבצעים בערך כל שלוש שנים, בהתאם לסוג האבן והמרצפות, באמצעות כלים מיוחדים של חברות ניקיון ופוליש. ניתן ליישם את החומר בעזרת מריחה עם מטלית או באמצעות רולר, ואת הציפוי אפשר להוסיף במראה מט, מבריק, משי ועוד.

לסיכום, חומר אקרילי מגן על המרצפות ברמה גבוהה, ולכן כדאי ליישם אותו עם סיום העבודה. החומר מונע ספיגה, עוזר בניקיון ומתוחזק לעיתים רחוקות בלבד.