האוויר שכולנו נושמים חיוני לכל אחד ואחת מאיתנו. ישנו קשר ישיר בין איכות האוויר שאנחנו נושמים, לבין אורך החיים ומחלות שניתן לסבול מהן עקב נשימת אוויר מזוהם. במאמר זה נסביר כיצד ניתן לשפר את איכות האויר באמצעות שימוש במערכות סינון אוויר.

על הקשר בין פחם פעיל לסינון וטיהור אוויר

פחם פעיל או בשמו השני הפחמן הפעיל, הוא בעצם צורה של פחמן, אשר מעובד בצורה שמעניקה לו מראה של נקבוביות רבות, ושטח פנים רב, המשמש לספיחת חומרים שונים או לתגובות כימיות. ניתן גם לראות אותו כגרסא גולמית של גרפיט, המשמש כחומר הכתיבה של העפרונות, אם כי השימוש של הפחמן הוא שונה. הפחמן שונה מהגרפיט, בכך שיש לו מבנה רנדומאלי בלתי מושלם, אותו מבנה המלא בנקבוביות בגדלים שונים. לפחמן יש יכולת ספיחה גדולה יותר מכל חומר אחר שידוע לאנושות כיום, ושטח הפנים שלו יכול להגיע לגודל של יותר מ-1000 מ"ר לגרם. כלומר, 3 גרם של הפחמן יכולים להכיל שטח פנים הגדול ממגרש כדורגל.

תהליך הספיחה של פחם פעיל

לפחמן הפעיל תהליך ספיחה מיוחד, שניתן לבצע באמצעותו. בתהליך זה, מולקולות נוזל או גז מתרכזות על פאזה מוצקה, ובמקרה שלנו על הפחמן. הספיחה נגרמת בשיטות הדומות לכוחות הגרביטציוניים שקיימים בין כוכבים הנקראים כוחות לונדון. כוחות לונדון הינם בעלי טווח קצר, ומכאן רגישותם גבוהה למרחק בין שטח הפחמן והמולקולה. תכונות אלה מעניקות לפחמן הפעיל את כוחות הספיחה החזקים שלו. תהליך הספיחה מאפשר לפחמן לבצע שימושים רבים, וספיחות לחומרים שונים אשר נזקקים לספיחות. על השימושים השונים של הפחמן נפרט לכם מיד.

שימושיו של פחם פעיל

הפחמן הפעיל הוא חומר מיוחד, יעיל ושימושי מאוד. תהליך הספיחה שלו בעצם מאפשר לו לעשות שימושים רבים, וספיחות למגוון רחב של חומרים, אשר מתפקדים טוב יותר או מועדפים עם ספיחה של המולקולות הבלתי רצויות. כיום הוא בעל שימושים רבים למגוון רחב של מפעלים ומטרות, ביניהם:

• סינון מים
• ספיחת גזים וטיהור גזים
• ספיחה והרחקת ריחות
• סילוק וספיחת צבעים
• הפקה וגימור של זהב ומתכות שונות
• טיהור משקאות אלכוהוליים
• רפואה
• טיהור שפכים

סינון וטיהור אוויר

פעולה נוספת, ומבין הפעולות החשובות שמבצעים באמצעות הפחמן הפעיל, היא סינון וטיהור של האוויר. מפעלים רבים עושים שימוש בחומרים רעילים שהם זקוקים לשרוף אותם, וכך הם עולים אל האוויר, ועלולים לזהם אותו. מסיבה זו מפעלים רבים עושים שימוש בפחמן הפעיל על מנת לטהר את האוויר. הפחמן מאפשר סילוק של תרכובות אורגניות מזוהמות הנידפות באוויר, ובנוסף מאפשר טיהור של גזים רעילים. עקב פעולת הספיחה החזקה שלו, הוא יכול לגרום לספיחה של הרעלים המזהמים את האוויר, והפעולה שלו גורמת לטיהור האוויר ולסינון שלו. טיהור האוויר הוא אחד השימושים החשובים ביותר של הפחמן הפעיל, והיא פעולה שחיונית לכולנו, בכדי לנשום אוויר נקי יותר, בריא יותר וטוב יותר.