פונדקאות מוגדרת בתור תהליך בו מתבצעת נשיאת עובר על ידי אשה, שהופרתה מזרע של גבר שאינו בן זוגה עד לידת התינוק, לשם מסירתו לאחר הלידה להורים מיועדים. זהו תהליך בעל מאפיינים תרבותיים, חברתיים והיסטוריים, הדורש התייחסות מיוחדת כמעט בכל מקום בעולם. נהוג להבחין בין שני סוגים של פונדקאות:

א. פונדקאות מלאה – במקרה כזה נדרשת אם פונדקאית שמתאימה לתרום את התהליך ההריוני בלבד. הביצית שאינה שלה מופרית בזרע המוחדר לרחמה. תרומת ביציות בפונדקאות מלאה נעשית בשל סיבות שונות. חלק מהנשים שואבות ביציות בטיפולי פוריות, וחלק מהן מועבר בהסכמה לתרומה, בעוד נשים אחרות יכולות לתרום ביציות אך לא יכולות להרות. השרשת העובר היא על ידי הפריה חוץ גופית.

ב. פונדקאות חלקית – זהו תהליך בו תורמת האשה תהליך הריוני וגם ביצית משלה, המופרית בזרע. בדרך נעשית השרשתו של העובר באמצעים מלאכותיים. בהסכם של פונדקאות חלקית מוותרת, האם מראש על פרי בטנה תמורת תשלום. שיטה זו אסורה בישראל, וזאת בעיקר משיקולי דת והלכה.

היבטים חוקיים של פונדקאות בישראל

מטרת החוקים המסדירים את תהליך הפונדקאות היא בעיקר לדאוג לרווחת כל הגורמים המעורבים בתהליך. מצד אחד, החוקים מכירים בקשיים של אם פונדקאית, ולכן מציבים קריטריונים מחמירים בכניסה לתהליך מן הסוג הזה. מצד שני, החוק לוקח בחשבון גם את הצרכים של ההורים המיועדים, ושל בני זוג הנזקקים להליך פונדקאות על מנת להביא ילדים אל העולם.

יש מספר סיבות בולטות בגללן בוחרים בני זוג לפנות אל פונדקאות:

–          סיבה רפואית, גופנית או נפשית

–          נשים שהריון עלול לסכן את בריאותן

–          נשים שסובלות מהפלות חוזרות

–          נשים שחוו טיפולי פוריות כושלים

–          היעדר בת זוג (בעיקר אצל גברים הומוסקסואלים)

היתרון הגדול ביותר של פונדקאות הוא שמדובר על אפשרות חילופית לאימוץ. מעבר לכך, בפונדקאות לפחות אחד מבני הזוג הוא הורה ביולוגי לילד. החסרונות עבור אם פונדקאית יכולים להיות סיכונים בריאותיים לבריאות הנפשית והגופנית, סיכוי לחרטה, ולעיתים גם סירוב למסור את הילוד, וזאת בניגוד להסכם מול בני הזוג.

מי יכולה להיות אם פונדקאית?

לא כל אשה בישראל יכולה לשמש בתור אם פונדקאית. החוק קובע, כי על הזוג הפונה לפונדקאות לעבור בחינה פסיכולוגית וייעוץ, בעוד האישה הנושאת חייבת להיות כשירה לכך מבחינה נפשית וגופנית. עוד קובעת ועדת האישור תנאים שעל האם לעמוד בהם, כגון גיל שלא עולה על 38 ולא יורד מ-22, מצב בריאותי תקין ועבר של לידות ללא סיבוכים ובמועד.

לסיכום, פונדקאות עוסקת בהריון לשם לידת צאצא עבור הורה אחר. זהו נושא רגיש בעל היבטים מוסריים, הלכתיים וחוקיים. אם פונדקאית המעוניינת להתחיל בתהליך צריכה לעמוד בדרישות של ועדה משפטית מיוחדת, ולהבין מה המשמעות של הנושא מבחינה פיזית, מנטאלית ונפשית.