פרקט הוא שם של רצפה עשויה בדרך כלל עץ, על אף שכיום ניתן להשיג תחליף זול ובעל מראה דומה הנקרא פרקט למינציה. אפשר למצוא פרקטים בבתים פרטיים, משרדים, אולמות תצוגה ואולמות ספורט. יש שלושה סוגי פרקטים בולטים אותם כדאי להכיר:

א. פרקט עץ מלא – זהו הפרקט המסורתי שנחשב לעמיד ביותר. הוא עשוי קורות עץ אציל ומורכב בדרך כלל על תשתית לוחות OSB. ההתקנה שלו מתבצעת באופן מקצועי על ידי מומחים המכירים את התחום היטב. פרקט עץ מלא אידאלי עבור שימוש ביתי, עמיד בפני שחיקה, ודורש תחזוקה המבוססת על חומרי ניקוי ייעודיים.

ב. פרקט עץ שכבתי – פרקט זה עשוי שכבה עד שתיים מעץ לבן או HDF ושכבה עליונה של עץ אציל. רב השכבתיות של הפרקט נועדה להוזיל עלויות, מבלי לוותר על האסתטיקה, הטקסטורה והתחושה הטבעית של העץ. סוגי פרקטים מעץ רב שכבתי נפוצים גם הם במגזר הפרטי והעסקי.

ג. פרקט סינתטי – כפי שהוזכר, פרקטי למינציה הם פתרון סינתטי ואקולוגי יותר עבור צרכי הלקוחות. זהו פרקט עשוי תמונה של עץ אציל ושכבת מגן שקופה על תשתית של HDF. הוא זול משמעותית מפרקט עץ, אך המראה והתחושה שלו נחשבים באיכות נמוכה יותר. היתרון הבולט של פרקט למינציה בא לידי ביטוי בתחזוקה פשוטה, נוחות התקנה וטכנולוגיה המבטיחה שיפורים עתידיים.

מחירים של סוגי פרקטים

באופן כללי, העובי של הפרקט הוא הפקטור המשמעותי בקביעת מחירו. ככל שהפרקט עבה יותר, כך המחיר עולה, ולהיפך. עובי מקובל עבור סוגי פרקטים מעץ מתחיל ב-14 מ"מ, ומגיע עד 22 מ"מ, לעומת עובי מומלץ לפרקט למינציה שנע סביב 8 מ"מ בלבד.

מלבד העובי רצוי לשים לב לדירוג השחיקה של הפרקט ולוודא שמדובר על משטח עמיד ואיכותי. יש הרבה סוגי פרקטים הבנויים בצורה של לוחות דמויי עץ או לוחות עץ ממינים שונים. בנייה כזו יכולה להוריד את ערך הפרקט ואת מחירו, כאשר בין היתר יש לבדוק את רוחב הלוח, אורך הלוח, מרקם פני הפרקט ורמת הגימור.

טיפים והמלצות לרכישה מוצלחת

יש מספר טיפים ועצות שכדאי מאוד לאמץ לפני שרוכשים או מתקינים פרקטים. מחיר זול עלול לבוא על חשבון איכות, ולחייב אתכם בהוצאות גבוהות כבר תוך זמן קצר, לכן לא מומלץ להתפשר על סוג העץ והתאמה בינו לבין ייעוד המשטח. עדיף לבצע מדידת שטח כדי לאמוד את כמות הפרקט הנדרשת עוד טרם ההתקנה. כך ניתן לקבל הצעת מחיר מבוססת והגיונית שתמנע הפתעות. אין צורך להתפתות להבטחות או למהר לסגור עסקה בחנות. מומלץ לתאם פגישה בבית או בעסק, להגדיר יחד עם איש מקצוע אמין את מסגרת התקציב, ולבצע השוואת מחירים סבלנית ומקיפה.

לסיכום, בחירה בין סוגי פרקטים יכולה להיות משימה מאתגרת, במידה ולא מבצעים אותה בצורה נכונה. הכירו את האפשרויות השונות להתקנת משטחים, ובחרו בפתרון האופטימאלי עבורכם.

עורכת: נעמה כהן – ווד גאלרי

סניף תל אביב – יפו | רחוב דיזנגוף 342, מיקוד: 6259309

טלפון: 03-5464862

סניף חולון | רחוב סוקולוב 138, מיקוד: 5835236

טלפון: 03-5033590

שעות פעילות: יום א'- יום ה' 09:00-19:00 | יום ו' 09:00-14:00