יש לא מעט סיבות אשר מצריכות שימוש בשירותים של מתרגם משפה לשפה אחרת. מטבע הדברים שירותי תרגום ניתנים על ידי לקוחות במגזר הפרטי, העסקי והציבורי. באמצעות שירות מן הסוג הזה ניתן להמיר טקסט או תוכן משפת מקור אל שפת היעד. מן הסתם כמובן שההבדלים בין סוגי השירותים נובעים מצרכים שונים של הלקוח, מסוג הטקסט, מהפורמט הנדרש וגם ממגבלות השפה הקיימות לא פעם בלא מעט שפות קצה. ניתן לראות את היישום של שירות מן הסוג הזה בתחומי החוק והמשפט, אך גם בתחומים אזרחיים שונים כאלה ואחרים כגון בידור, תרבות וחברה ועוד.

יש לציין את העובדה כי התחום של שירותי תרגום כפוף לכללים ברורים הנבדקים על ידי אנשי המקצוע המובילים. על אף הנוכחות וההצלחה של שירותים אוטומטיים הניתנים מחשב, השירות הבסיסי עדיין דורש מעורבות אנושית. הסיבה לכך היא הרגישות של השירות והאופן בו המרה לא נכונה של טקסט בין שפות יכולה לגרור נזקים בלתי הפיכים.

כללי מפתח בשירותי תרגום

להלן שלושת כללי המפתח עליהם חשוב להקפיד לפני, במהלך ואחרי שירותי המרת טקסט בכתב או בעל פה:

  1. שפת האם של המתרגם – מתרגם עובר הכשרה ארוכה לפני שהוא ניגש לטפל בטקסט קיים. חובה לגייס מתרגם בעל שפת אם העולה בקנה אחד עם שפת היעד או שפת המקור של השירות. ככל שהשליטה בשפת האם תהיה טובה יותר, כך השירות יהיה איכותי ומוצלח. הסיבה לכך היא מאד ברורה ומובנת: קיימים הרבה ניסוחים וסלנגים בכל שפה ושפה אשר לא ניתנים לתרגום כפשוטם לשפה אחרת ויש להבין אותם היטב על מנת לדעת איך לתרגם אותם במילים של שפת היעד בלי לזייף את המשמעות.
  2. בחירת מתרגם ביחס לסוג השירות – כפי שהוזכר, יש סוגים רבים של שירותי המרת תוכן וטקסט. רצוי לבחור את החברה או המתרגם בהתאם לסוג השירות. אפשר לעשות זאת על פי ניסיון העבר, המלצות של לקוחות קודמים, התרשמות אישית וכדומה. חשוב מאד להבין היטב את סוג התרגום המבוקש ולפי זה לזהות אצל החברות המועמדות אם הן אכן ביצעו עבודות דומות בעבר ושהתוצאות מספיק טובות.
  3. בדיקה ומהימנות – בחלק מהתחומים נדרשות בדיקות נוספות המתבצעות עם תום השירות. המטרה של בדיקות אלו היא להבטיח כי התרגום נעשה בצורה מהימנה ונאמנה למקור. אין לקבל עבודה בעיניים עצומות כי תמיד יכול לקרות טעות או גרוע מזה סילוף כללי של משמעות המסמך.

לסיכום, העידן הגלובאלי אינו מאפשר פשרה בכל הנוגע לתרגום ולכן חשוב לבדוק היטב כיצד הוא מתבצע.