בימינו ישנה מודעות גבוהה לקיומן של לקויות למידה שונות, ולחשיבות הסיוע לבעלי לקויות אלה לאורך כל הדרך, ובפרט בבתי הספר. גם במסגרת הבחינה הפסיכומטרית ניתן לקבל הקלות מסוימות, כך שכל אחד וכל אחת יוכלו למצות את הפוטנציאל שלהם וליהנות מחיים בעלי עניין וערך.

אילו מסמכים נדרשים כדי ליהנות מפסיכומטרי עם הקלות?

על-מנת לעבור את הבחינה הפסיכומטרית עם הקלות יש להגיש למרכז הארצי לבחינות ולהערכה, הגוף שמופקד על קיום בחינה זו (כמו גם בחינות אחרות בדרך לתארים אקדמיים כאלה ואחרים), אבחון. על-מנת שהאבחון יהיה תקף, נדרשים 3 תנאים: ראשית, הוא נערך לאחר גיל 16. שנית, הוא בוצע לכל היותר 5 שנים לפני מועד הגשת הבקשה, ושלישית, הוא חתום ע"י איש מקצוע או אשת מקצוע מוסמכים.

בנוסף יש למלא טופס מיוחד. כמו כן מומלץ על-מנת לקבל מקסימום הקלות בפסיכומטרי להוסיף כל חומר רפואי רלוונטי. יש לקחת בחשבון שהבדיקה עלולה להתארך, שכן מדובר בבדיקה יסודית ומדוקדקת, ועל כן רצוי להגיש את כל המסמכים ואת הבקשה לפסיכומטרי עם ההקלות מוקדם ככל האפשר.

אילו הקלות בפסיכומטרי אפשר לקבל?

ההקלה או ההתאמה החשובה ביותר היא מעבר מבחן ממוחשב שיש בו 3 פרקים במקום 8. עוד אופציה של הקלות בפסיכומטרי היא תוספת זמן. בחלק מהמקרים התוספת ניתנת בכל פרקי הבחינה, ובמקרים אחרים רק בחלקם. עוד הקלה רווחת היא הפסקה בין פרק לפרק (בתנאים רגילים כידוע הבחינה נערכת ברצף). אפשרות אחרת היא השמעה של הפרקים באנגלית, בהקשר של הפרקים בחשבון תיתכן הקלה בדמות אפשור שימוש במחשבון לביצוע 4 הפעולות הבסיסיות (חילוק, כפל, חיבור וחיסור), וישנה גם האופציה של הקלדתה של מטלת הכתיבה.

כדאי להדגיש כי המרכז הארצי לבחינות ולהערכה לא מקבל באופן אוטומטי כל בקשה למעבר הבחינה הפסיכומטרית עם הקלות. למעשה, עפ"י מומחים בתחום, רק אחד מכל 6 תלמידים שקיבלו התאמות בבגרות יוכלו ליהנות מאותן הקלות בפסיכומטרי – מרכזים לסיוע לתלמידים שמתכוננים לבחינה הפסיכומטרית, שהשפעתה על עתיד הצעירים בימינו גדולה מאוד, מסייעים גם למקסם את הסיכוי לקבל הקלות ובפרט מספקים מידע מקיף כולל סרטוני הדרכה מפורטים בנושא.