כאשר אנחנו מדברים על ורידים ברגליים אנחנו מתכוונים לבליטת נימי דם מבעד לעור. תופעה זו נגרמת בגלל העדר תנועה ממושך ומשקל עודף. סיבות נוספות אפשרויות להופעתם הן: חולשת כלי דם בשל הפרעות בתפקוד מערכות ואיברים פנימיים וחסימות שגורמות לעלייה בלחץ הדם ולהתרחבות הוורידים.

אצל נשים הרות רבות מופיעים ורידים (דליות) בולטים ברגליים. התופעה נגרמת בכלל שינויים הורמונאליים החלים במהלך ההיריון וגרימתם, בין השאר, להיחלשות הוורידים, אשר גם הלחץ שמפעיל  הרחם, שבו נושאת האישה את עוברה, על הוורידים. מצב הוורידים הקיימים עלול להחמיר בהיריון וורידים חדשים עלולים להופיע.  מדובר בתופעה זמנית, הצפויה לחלוף לאחר הלידה.גורמים נוספים המזוהים כגורמי סיכון להופעת דליות הם משקל עודף ואי ביצוע פעילות גופנית.

girl-791879_1920

 

כיום, עם כניסתם לשימוש של טיפולים חדשניים יכולות נשים לטפל בוורידים לפני כניסתן להיריון, אבל גם כאשר הם מופיעים בהיריון יש מה לעשות. מדובר בטיפול שמרני, אשר בדרך כלל די בו כדי לתת מענה לתופעה:

  1. גריבת גרביים אלסטיות או לבישת מכנסיים אלסטיים.
  2. ישיבה או שכיבה ברגליים מורמות.
  3. אמבטיות של מים קרים לרגליים פעמים אחדות ביום.
  4. ביצוע פעילות גופנית באופן מתמיד, גם אם בעצימות נמוכה, במשך ההיריון.

קיימות פרוצדורות שונות לטיפול בוורידים ובהן: בהזרקת קצף, בלייזר, בגלי רדיו וניתוח המתבצע בהרדמה מלאה. אף לא אחת מהשיטות מומלצות בהיריון. בכל מקרה חשוב להתייעץ עם רופא על מנת לבחור בחלופה המתאימה ביותר בהינתן מצב נתון ושיקולים שונים.

עצה מושכלת לטיפול בוורידים לנשים בהיריון אינה שונה – עקרונית ומעשית – מעצה שנכון וראוי להשיא לכל מי שסובלים מהם: פעילות גופנית, לרבות עיסויים שונים, שמירה על משקל גוף תקין, אכילה נכונה ובריאה, חיזוק טונוס השרירים, הפסקות תכופות לחילוץ הרגליים ולהזזתן למי שיושבות שעות רבות.

בשורה התחתונה, אין מה להיבהל מהופעתם של ורידים ברגליים בהיריון. מדובר בתופעה טבעית, צפויה, אשר שילוב של אמצעים פשוטים ביותר מאפשרים לתת לה מענה מיטבי. הופעת דליות בהיריון אינה מעידה על קיומה של מחלה ורידית כרונית, מה שגורם להיהפכות העור לחום וקשה, ולא אחת כרוכה גם בהופעת כיב ורידי, אבל מאחר שטבעי ביותר כי כל אישה תרצה לשלול היתכנות קיומה של מחלה, גם אם אין כל סימן ועדות תומכים לכך, להתייעץ עם רופא. השקט הנפשי שמשרה הידיעה כי הכול בסדר אף הוא מהווה גורם חשוב להעלמת הוורידים (לא להתעלמות מהם) לאחר הלידה. מזל טוב.

 

להסרת קעקועים בלייזר לחץ כאן