טיפול בהתמכרויותטיפול בהתמכרויות הוא אחד התחומים המרתקים ביותר ללימוד ועשייה. רובם הגדול של המטפלים בתחום פועלים בו מתוך שליחות ולא רק מתוך הרצון להתפרנס. מטפלים ויועצים מתחומים אחרים נוהגים גם הם ללמוד את התחום על מנת לסייע למטופלים שלהם ובכלל בסביבה המקצועית שלהם כמה שניתן. כך למשל מחנכים, עובדים סוציאליים ויועצים חינוכיים בבתי ספר לומדים טיפול בהתמכרויות שבין היתר עוזר להם לקרוא ולזהות בני נוער העשויים ליפול להתמכרות כזו או אחרת ולעזור להם להתמודד עם הבעיה מוקדם ככל האפשר. ללימודי טיפול בהתמכרויות יתרונות רבים.

מהי התמכרות וכיצד ניתן לטפל בה?

התמכרות היא בעצם סוג של תלות או אובססיה של אדם מסוים למושא ההתמכרות שלו. אנשים רבים מכורים למשהו ולעתים רבות האובססיה הזו לאותה התמכרות והדחפים שלה עשויים לפגוע באותו אדם, בקרוביו, בבני משפחתו וכמובן גם להרוס את החיים שלו, את העתיד שלו ולעתים רבות אף להוביל להתמכרויות נוספות. על מנת לטפל בהתמכרות צריך המטופל להתנתק לחלוטין ממושא ההתמכרות שלו ולקבל תמיכה וליווי נפשיים לאורך התהליך. טיפול מקצועי בתחום יסייע גם בהקניית כלים למטופל ויאפשר לו להתנהל בצורה נקייה ואחראית גם לאחר תהליך ההחלמה. גם אם המטופל חזר להתמכרות שלו לאחר הטיפולים אין זה אומר שהטיפול לא היה מוצלח או נכשל, אלא שזה חלק מהתהליך ופשוט נדרש למטופל יותר זמן לטפל בהתמכרות שלו.

האם ניתן לטפל בהתמכרות מחוץ למרכז גמילה סגור?

כמובן שניתן לטפל בהתמכרויות מחוץ למרכז גמילה סגור. הטיפול במרכז גמילה הנו יתרון גדול עבור המטופל שכן הוא סוגר את עצמו במקום שבו הוא יכול להתנתק לגמרי ולקבל את הטיפול הנפשי והליווי שהוא זקוק לו על מנת לעבור את התהליך בהצלחה. על אף זאת, אנשים רבים לומדים טיפול בהתמכרויות על מנת לעזור ליקיריהם מבלי שאלה יצטרכו ללכת למכון גמילה ולכן הטיפולים מתבצעים בבית ו/או בסביבה הרגילה והטבעית של המטופלים. כמו כן אוכלוסיות שונות כמו בני נוער או מבוגרים עשויים לקבל טיפול גם כן בסביבתם הטבעית ולא במרכז גמילה סגור.

אילו אנשים לומדים על טיפול בהתמכרויות וכיצד זה עוזר להם?

יש כמה סוגים של אנשים הלומדים טיפול בהתמכרויות. ראשית, כפי שאמרנו, זה יכול להיות אדם הרוצה ללמוד את התחום כדי לעזור לאדם קרוב מבלי שזה יצטרך ללכת למכון גמילה בעצמו. אפשרות נוספת היא אנשים שהיו מכורים בעבר ורואים בכך שליחות לעזור לאחרים לצאת מההתמכרות שלהם ולחיות חיים נקיים וטובים יותר. אנשי מקצוע הלומדים קורסים, סדנאות וימי עיון בתחום יכולים להיות פסיכולוגיים, פסיכיאטרים, אנשי מקצוע מתחום הרפואה, מטפלים באומנויות, עובדים סוציאליים, יועצי חינוך, מורים ומחנכים ועוד. לימודים אלו עוזרים להם להרחיב את ארגז הכלים שלהם ואפשרויות הטיפול במטופלים שלהם, לזהות את דפוסי ההתנהגות והחשיבה של אנשים מכורים וכיצד לעזור להם להיגמל ולהיות אחראיים יותר לחייהם גם לאחר תהליך ההחלמה. מלבד הרמה המקצועית הרי שזה גם עוזר להם ברמה האישית ומרחיק אותם מהסיכוי שהם עצמם או הילדים שהם מחנכים יהפכו למכורים.