מודעות אבל הן מודעות שנועדו להודיע על מותו של אדם, או על אזכרה לאדם שנפטר. מודעות אלה אינן נהוגות בכל הדתות ובכל התרבויות, אך בתרבות היהודית ישנה חשיבות רבה לקהילה, ולהשתתפות הקהילה בחייו של הפרט, ובהתאם לכך התפתחה תרבות של פרסום מודעות אבל מייד עם היוודע על מותו של אדם, על מנת להודיע לכל חברי הקהילה על הבשורה הנוראה, ולאפשר להם לקבל החלטה לגבי השתתפות בהלוויה, בשבעה או באזכרה. מודעות אלה מודפסות על ידי בתי דפוס רגילים כעוד מוצר דפוס מן המניין, וכן על ידי בתי דפוס המתמחים באופן ספציפי בתחום זה, עיקר מסיבות שיווקיות ומסיבות של רמת תחכום המיכון במקום, שכן מודעות אלה דורשות אמצעי דפוס בסיסיים בלבד.

ניסוח המודע, הפצת המודעה ופנייה לגורם המקצועי המתאים

בכל הקשור להכנה והפצה של מודעות אבל ישנם כללים מאוד ברורים לגבי הנוסח המקובל, המקומות בהם יש להדביק את המודעות, המועד בו יש להזמין את המודעות וכדומה. למעשה, אחד הדברים הראשונים שיש לבצע מייד עם היוודע מותו של קרוב, הוא לפנות לגורם המתאים ולהזמין מודעות אבל. מאחר ומדובר בתהליך טכני, שכלל אינו מתאים למצב הרגשי של בני המשפחה, במרבית המקרים את המשימה ייקח על עצמו קרוב משפחה רחוק, חבר או שכן שמוכן לעזור ולסייע בשעת צרה. כמו כן, מאחר ולמרבית האנשים אין ניסיון והיכרות עם התחום, בית הדפוס הוא זה שינסח את המודעות, ויספק אותן בחבילה בעלת מספר יחידות אופייני על פי ניסיונו, אם כי כל אחד מהפרמטרים האלה נתון לשיקולו של הלקוח המזמין.

מודעות אבל

פיזור המודעה בכל מקום בו ניתן לחשוף כמה שיותר אנשים לידיעה על מות הנפטר

את המודעות עצמן ישלח בית הדפוס בדרך כלל עם שליח אל בית האבלים, ובמקרים רבים אף יציע שירות נוסף של פיזור והפצת מודעות האבל במקומות הנדרשים. מקומות אלה כוללים כמובן את בתי השכונה בה התגורר הנפטר, שכונת המשפחה הגרעינית הקרובה, בית הכנסת המקומי, מרכז מסחרי מקומי ולמעשה כל מיקום בו ניתן להבטיח חשיפה גבוהה של אנשים למודעה, על מנת להשיג את המטרה המקורית שלה, קרי הודעה על פטירתו של הדם לכל מי שעשוי להיות לו עניין בדבר.

משימה שכדאי להשאיר לידי בית הדפוס

כאמור, מאחר ומדובר בנושא שמרביתנו כלל לא מכירים מקרוב, ולבטח לא פנויים רגשית ללמוד אותו בזמן שבו אנו הכי זקוקים לו, כדאי לגייס את מידת האמון שיש בתוככם, ולהאציל על בית הדפוס את הטיפול בנושא מא' ועד ת', כך שאתם תוכלו להתפנות אל הסיטואציה ואל מה שאתם מרגישים כלפיה. אפשר וכדאי למנות מישהו מבני המשפחה שיהיה אחראי על הנושא, אך את כלל העבודה לרבות הפצת המודעות באזורים הנדרשים, כדאי להשאיר לבית הדפוס שמספק את השירותים.

לפרטים נוספים אתם מוזמנים להתקשר 072-3727-805 או כנסו לאתר מודעות אבל