סיבות שונות עשויות לגרום לאנשים, גברים ונשים, לרצות להסתייע בפאה ( הידועה גם בכינוי פאה נוכרית, אולי בשל היותה עשויה שיער זר). קיים מבחר ומגוון עשיר של פאות בשלל גזרות, סוגי שיער, אורכים, צבעים וטקסטורות. יש פאה שעשויה מסיבי שיער טבעי ויש פאה שמדמה שיער טבעי, אשר המרקם הנוח והקל שלהם מאפשר סירוק קל ובעיקר מאפשר לשוות לשיער מראה טבעי לחלוטין.

יש מי שאוהבים להחליף מדי פעם עיצוב שיער ועושים זאת בין השאר באמצעות פאות ליום אחד. אחרים אוהבים לשים פאה בפורים. מי שמשתמשים בפאה לאורך שנים משניים – באופן טבעי ( ככל שזה יישמע פרדוכסלי) את צבע השיער המלאכותי, כי שיער של אדם בגיל 20 לא ייראה כשיערו של אדם בגיל 60 או אף צעיר יותר המתחיל להאפיר.

נכון להבחין בין פאה שנשים חרדיות עוטות כדרך קבע לבין פאות שגברים מניחים על ראשם מסיבות שונות. יש כאלה אשר גדי בתחילת תהליך הידלדלות שיער שמדביקים תוספות שונות, קטנות, שהן מעין תת- פאה… מדובר בעיקר בגברים אשר שיער מלא ושופע הוא אחד ממאפייני הגבריות וסממני הסטאטוס הגברי.

יש פאות שנועדו להתחזות. כאשר אדם שואל זהות בדויה ומסתיר את זהותו האמתית- הפאה משמשת אחד מאמצעי ההסוואה וההטעיה. יש מי שמשתמשים אפוא במגוון פאות ובכל אחת מהן משווים לעצמם מראה של דמות שונה.

פאות לגברים שונות מפאות לנשים ולו רק משום שיש להתאימן למתאר ההתקרחות ולצורך לכסות איים קירחים בקרקפת הגברית. כאשר יש התקרחות הדרגתית במרכז הקרקפת או בצדדים, "מפרצים", אין צורך בפאה שלמה, מה גם שיש כאלה שעבורם מדובר במטרד בשל  המשקל, הצפיפות, ההזעה, לכן בניגוד לנשים, למשל, הרואות בפאה חלק בלתי נפרד מהופעתן ומקבלות אותה כפי שהיא, גברים רבים עשויים להעדיף פאות חלקיות. לשם כך חשוב להתייעץ עם מומחה לבחינת השיער הקיים ותכנון התוספות על פי סוג השיער הטבעי, מבנהו, צבעו אורו ועוד ותוך תיאום עם מבנה הקרחת כמובן.

על פי רוב מוצמדת הפאה אל הראש באמצעות דבק מיוחד המקבע אותה ומונע תזוזה. אף שלא ניתן להזיזה יש לחדש אחת בכמה חודשים את ההדבקה.

פאה משלימה את מה שגורע ומחסיר הטבע. שכלול הפאות מאפשר כיום בחירה בפאות שנראות כמו "הדבר האמתי" במירכאות ובלעדיהן. זה חשוב במיוחד למי שמסיבות שונות לא רוצים להיראות כחובשי פאות מלאכותיות. עם זאת יש המשלימים עם המחיר שעליהם לשלם (במראה החיצוני) ואף שהם יודעים שהשיער שעל ראשם הוא בעצם פאה מלאכותית הם מעדיפים אותו על פני  הקרחת הטבעית.