רפואה פלסטית, יש המגדירים אותה כרפואה אסתטית, היא רפואה שבה מתערבים בהליך  אסתטי או כירורגי בצורה ובמבנה של איברים מסוימים כדי לשנותם: להגדילם או להקטינם, לשנות את הזווית שלהם (כגון ניתוח הצמדת אוזניים), העלמת קמטים וורידים, היצרות היקפים, עיבוי איברים או שאיבת שומן מהם ועוד.

הרשימה ארוכה

רפואה פלסטית כוללת מתיחת פנים, העלמת כתמים, הבהרת עור, טיפולי בוטוקס, מתיחת בטן, הרמת חזה,  הסרת שיער, ניתוחי אף אסתטיים, הסרת קעקועים, טיפול בכתמי עור (פיגמנטציה), צניחת עפעפיים, הסרת נגעי עור, השתלת שיניים ועוד.

בעוד אנשים מפורסמים (סלבס) עוברים טיפולים פלסטיים כדי לשפר את המראה שלהם- מעריציהם עוברים טיפולים כדי להידמות להם. עם המפורסמים שביצעו ניתוחים כאלה: מייקל ג'קסון ז"ל, אשר ספק אם ניתן לזהות איבר אחד בפניו שלא נותח; וקיטוריה בקהאם, אשת הכדורגלן המפורסם דיויד בקהאם; אנג'לינה ג'ולי, ששינתה את אפה; שחקנית הקולנוע מישל פייפר, שהגביהה את הלחיים ועיבתה את השפתיים; כוכבת הקולנוע ניקול קידמן; הזמרת והשחקנית שר שניתחה את אפה ועיבתה את שפתיה, מתחה את פניה והזריקה בוטוקס לאיברים שונים; הזמרת מריה קארי; כוכבת הטלוויזיה פאמלה אנדרסון, קים קרדשיאן, שעברה ניתוח אף, הצערת עור פנים, מילוי בוטוקס בשפתיים (ויש הטוענים שגם השתלת ישבן…) ורבות ורבים אחרים.

מתיחת_פנים__אלכס_לבנברג

שינוי חיצוני ופנימי גם יחד

חלק הארי של המנותחים הם – נשים, אבל יש גם לא מעט גברים שמבקשים להינתח על מנת לשנות צורה ומבנה של איברי גוף ופנים. יש נשים שמנסות להידמות לסופר-מודל שהן אמורות להיות לדעתן ולתחושתן או להסיג את הזמן לאחור ולהיראות צעירות מכפי שהן, צעירות כשהיו בצעירותן. הן מאמינות שגם אם לא ינצחו במלחמה האבודה, הנואשת, הסיזיפית נגד הזמן- הן לכל הפחות לא יינגפו ולא יובסו בה. הן יילחמו עד טיפת הבוטוקס או הסיליקון האחרונה…

מאחר שמדובר בפרוצדורה פולשנית, חשוב לוודא כי הרופא שאמור לנתח יהיה מקצועי, מנוסה, ישתמש במכשור חדשני ובטכנולוגיה מתקדמת, ולא פחות חשוב- יידע את המטופלות מבעוד מועד על כל המשמעויות הכרוכות בטיפול הפלסטי הייעודי, לרבות תופעות לווי וסכנות. מצד המטופלות חשוב ביותר לערוך תיאום ציפיות ולהיות מודעות לכך שניתוח בפרט ורפואה בכלל אינם מדע מדויק ולא כל מה שנראה מבטיח, שלם ומושלם על הנייר או בעיקר על צג המחשב (בהדמיית תלת מימד) בהכרח ייראה כך גם במציאות, לאחר הניתוח הפלסטי.

נכתב באדיבות אלכס לבנברג